پشتی طبی برای سلامت افراد پشت میز نشین

آرگونومی اپراتور
چکیده مطلب:
در این مقاله می آموزید:

چرا استفاده از پشتی طبی برای سلامت افراد پشت میز نشین و رانندگان مهم و ضروری است؟

پشتی طبی وسیله ای است که به عنوان یک مداخله ارگونومی ضروری برای پر کردن گودی کمر و حفظ انحنای ستون فقرات  در نشستن های طولانی مدت طراحی  می شود. پشتی های طبی روی صندلی های اداری و خودرو  نصب می شود و فواید زیر را به همراه خواهد داشت :

پشتی طبی با پر کردن گودی کمر و حمایت از مهره ها و عضلات کمر از کمردرد جلوگیری می کند:  

هنگام نشستن باید کاملا به صندلی تکیه دهید تا وزن بدن به صندلی منتقل شود و مهره ها و عضلات ستون فقرات از مسئولیت اضافی تحمل وزن خلاص گردند اما هر چقدر به صندلی تکیه دهید ، مهره های کمر که بیشتر وزن بدن را تحمل می کنند، هیچ تکیه گاهی ندارند چون کمر به داخل دارای تورفتگی است به همین دلیل همیشه موقع نشستن دچار کمردرد می شویم

 

یک پشتی طبی ارگونومیک فاصله بین کمر و صندلی را پر می کند ، به نوعی گودی کمر را پر می کند و وزن بدن از روی مهره های کمر برداشته شده و  به پشتی طبی و صندلی منتقل می شود به طوری که می توانید راحت و  بدون  کمردرد و بدون خستگی عضلانی  بنشینید

پشتی طبی با حفظ ستون فقرات در وضعیت درست باعث کاهش فشار به ستون فقرات شده و از بیماری های ستون فقرات جلوگیری می کند :

ستون فقرات دارای چهار انحنای طبیعی است. حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات در هر حالتی از بدن الزامی است چرا که کمترین فشار به ستون فقرات وقتی وارد می شود که ستون فقرات در شکل S مانند خود قرار گرفته و گودی کمر حفظ شود. وقتی انحنای ستون فقرات حفظ می شود، فشار متوازنی به دیسک ها و مهره های کمر وارد می شود در غیر اینصورت فشار نامتوازن به دیسک ها باعث کمردرد و باعث ابتلا به  بیماری های ستون فقرات همچون فتق دیسک کمر،  گوژپشتی ، آرتروز و می شود.

 حفظ انحنای ستون فقرات، فشار متوازنی به دیسک های بین مهره ای وارد می کند و از کمردرد و بیماری های ستون فقرات جلوگیری می کند.

 خارج شدن ستون فقرات از شکل طبیعی، فشار نامتوازنی را به دیسک های بین مهره ای وارد می کند که به کمردرد و ابتلا به بیماری های ستون فقرات می انجامد.

حفظ انحنای صحیح ستون فقرات به طرز قرارگیری لگن مرتبط است. وقتی لگن راست قرار گیرد، انحنای ستون فقرات حفظ می شود و روی استخوانهای نشیمنگاهی، یعنی متکامل ترین استخوان برای تحمل وزن، خواهید نشست. وقتی لگن به عقب می چرخد ، گودی کمر صاف شده و به کمر فشار زیادی وارد می شود. علاوه بر فشار بر مهره های کمر، وزن بدن روی مهره های ظریف و حساس دنبالچه قرار می گیرد و در نشیمنگاه احساس درد خواهید کرد

 خم شدن لگن به عقب به خم شدن ستون فقرات به جلو و اعال فشار نامتوازن به دیسک های بین مهره ای می انجامد و ابتلا به فتق دیسک کمر و بیماری های ستون فقرات می انجامد .

تست پشتی طبی تولیدی شرکت باراد در نمایشگاه ایمنی و امنیت عسلویه

برای راست نگه داشتن لگن و جلوگیری از چرخش لگن از پشتی طبی استفاده می کنیم. پشتی طبی، پشت لگن مثل یک سد عمل می کند و مانع از گردش لگن به عقب می شود. پشتی طبی ستون فقرات را در بهترین وضعیت قرار می دهد و از کمردرد و آسیب به ستون فقرات جلوگیری می کند.

وقتی لگن راست قرار می گیرد، انحنای طبیعی ستون فقرات حفظ شده و فشار متوازنی به دیسک های ستون فقرات وارد می شود.

آیا نمی توانیم بدون پشتی طبی درست بنشینیم ؟

هنگام نشستن، عضلات کمر باید ستون فقرات را راست نگه داشته و کنترل کنند. وقتی سعی می کنید درست بنشینید عضلات کمر مجبورند سخت کار کنند تا ستون فقرات را راست نگه دارند، در دراز مدت عضلات خسته می شوند و برای جبران این ضعف ، سر و گردن به جلو خم می شود و فرد دوباره قوز می کند. به این دلیل افراد نمی توانند طولانی مدت درست بنشینند.  پشتی طبی در واقع یک حمایت کننده برای عضلات کمر و پشت محسوب می شود. به طوری که پشتی طبی عضلات را از مسئولیت اضافی نگه داشتن و حمایت از ستون فقرات رها می کند.

پشتی طبی بهتر است سفت و یا نرم باشد ؟

هنگام خرید پشتی طبی باید توجه داشته باشید که پشتی طبی باید به اندازه ای سفت باشد تا بتواند پشت لگن مثل یک سد عمل کرده و مانع از چرخش لگن به عقب و خم شدن ستون فقرات به جلو شود و در عین حال تا اندازه ای نرم باشد تا کاربر با آن  احساس راحتی نماید

 حالت ارتجاعی تیغه پلیمری پشتی طبی باراد کمک می کند عمق لامبار ( گودی کمر) در افراد مختلف پرشود.

این مطالب برگرفته ازسایت شرکت باراد تولید کننده محصولات آرگونومی می باشد برای دسترسی به اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس اینترنتی اینشرکت مراجعه نمایید.


میثم جوکار

میثم جوکار

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره فرم زیر را پر کنید