عینک کامپیوتر و صفحه نمایش (مانیتورینگ)

monitoring میثم جوکار
چکیده مطلب:
حفاظت از چشم ها در مانیتورینگ
در این مقاله می آموزید:

کار مداوم با نمایشگر برای چشمان شما کار سختی است. کار با نمایشگر به این معنی است که دائماً باید دید خود را تنظیم کنید – چه به یک یا چند نمایشگر نگاه کنید، چه به محیط اطراف خود یا همکاران خود که در نزدیکی کار می کنند. این نه تنها برای چشمان شما خسته کننده است، بلکه باعث ایجاد تنش در گردن و شانه های شما نیز می شود. عینک هایی که مخصوص کار با نمایشگرها طراحی شده اند می توانند تا حدودی به کاهش این تنش کمک کنند و به شما در جلوگیری از هرگونه مشکل مربوط به بینایی در حین کار با رایانه و نمایشگر کمک کنند.

ویژگی خاص این عینک ها مسافتی است که برای آن بهینه شده است. به طور معمول، لنز برای فاصله دید تقریباً 30 سانتی متر (فاصله خواندن) برای اصلاح پیرچشمی طراحی شده است. یک صفحه نمایش معمولاً حدود 50 تا 80 سانتی متر از چشم انسان فاصله دارد.

برای اینکه بتوانند به طور مداوم در فواصل مختلف فوکوس کنند، عینک‌داران مجبورند وضعیت سر و بدن غیرطبیعی را اتخاذ کنند. این می تواند منجر به انواع علائم مرتبط با وضعیت بدن شود، مانند فشار بیش از حد عضلات شانه و گردن، علائم خستگی یا سردرد.

برای اکثر افرادی که در زندگی روزمره خود از عینک مطالعه یا وریفوکال استفاده می کنند، در صورتی که فعالیت اصلی در شغلشان مستلزم دیدن صفحه نمایش کامپیوتر باشد و عینک ایمنی در محل کار اجباری نباشد، عینک صفحه نمایش توصیه می شود.

طیف گسترده‌ای از عینک‌های حرفه‌ای رایانه و همچنین طیف گسترده‌ای از مواد لنز، انواع فوکوس و فریم‌های عینک‌های کامپیوتری سفارشی در بازار موجودمی باشد.

عینک  مناسب با لنزهای چند کانونی می تواند مزایای زیر را ارائه دهد:

 

به لطف یک میدان بینایی تنظیم شده، حالت راحتری به شخص می دهد.

دید عالی هنگام کار به لطف طراحی سفارشی.

لنزهای مقاوم در برابر خش و مراقبت آسان.

پوششی که به عنوان فیلتر نور آبی عمل می کند.

bluecut میثم جوکار

عینک کامپیوتر (مانیتورینگ) چیست؟

عینک های کامپیوتری (مانیتورینگ) که به آن عینک های شغلی یا عینک های صفحه ای نیز می گویند، عینک هایی هستند که به طور ویژه برای رفع نیازهای کاربران طراحی شده اند. در حالی که عینک‌های معمولی (عینک مطالعه) برای فاصله دید حدود 30 سانتی‌متر طراحی شده‌اند، عینک‌های کامپیوتری دارای عدسی‌هایی هستند که برای میدان‌های بینایی متعدد طراحی شده‌اند که به کاربر این امکان را می‌دهد تا صفحه‌نمایش را از فاصله 50 تا 80 سانتی‌متری ببیند و به راحتی محیط اطراف خود را مشاهده کند. این عینک به کاربران این امکان را می‌دهد تا جزئیات کوچک نمایشگر خود و همچنین صفحه کلید، ماوس و افراد اطراف خود را راحت‌تر ببینند. این کار فشار روی چشم ها را کاهش می دهد و ارگونومی بهتر و کار راحت تر را تضمین می کند.

عینک مانیتورینگ چگونه کار می کند؟

عینک های شغلی دارای عدسی هایی هستند که به طور خاص ساخته شده اند. آنها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که برای فواصل دید که معمولاً با کار با رایانه همراه است ایده آل هستند و این نوع کار را بسیار ارگونومیک تر می کند.

لنزهای عینک مانیتورینگ چگونه ساخته می شوند؟

قسمت خواندن معمول استفاده کننده در قسمت پایینی لنز قرار دارد.

نسخه به تدریج نسبت به بالای لنز ضعیف تر می شود و به کاربران اجازه می دهد تا فاصله دو متری را به وضوح ببینند. انتقال بین میدان های بینایی بسیار تدریجی است. عدسی‌های عینک‌های حرفه‌ای دارای خاصیت ضد انعکاس هستند و دارای فیلتر نور آبی هستند.

عینک مانیتورینگ با فیلتر نور آبی

فیلتر نور آبی یک پوشش سطحی است که از چندین لایه تشکیل شده است. این پوشش نور مرئی موج کوتاه را در محدوده آبی-بنفش فیلتر می کند تا از سردردهای مربوط به چشم هنگام کار با رایانه جلوگیری کند. عینک‌هایی با فیلتر نور آبی دارای یک پوشش فوق‌العاده ضد انعکاس و یک پوشش ضد خش به صورت استاندارد هستند.

صفحه نمایش ها منبع مهمی از نور آبی-بنفش هستند. فیلتر نور آبی روی عینک به کاهش سردرد و علائم خستگی ناشی از کار در  برای مدت زمان طولانی کمک می کند.

مانیتورینگ میثم جوکار

پوشش های ضد انعکاس روی عینک های شغلی نمایشگر

هنگام کار با کامپیوتر، نور از جهات مختلف وارد چشم می شود. لنزها باید به یک پوشش ضد انعکاس مجهز باشند تا از هرگونه محدودیت در دید کاربر جلوگیری شود.

پوشش ضد انعکاس لایه خاصی است که با رسوب بخار به داخل و خارج لنزها اعمال می شود. انعکاس روی سطوح لنز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این، عالی به نظر می رسد و انتقال نور را افزایش می دهد. سه سطح کیفیت موجود است: یک پوشش معمولی ضد انعکاس، یک پوشش ضد انعکاس چندگانه و یک پوشش ضد انعکاس فوق العاده.

چه کسی باید عینک مانیتورینگ بزند؟

عینک کامپیوتر در درجه اول برای افرادی ضروری است که بیشتر روز کاری خود را در مقابل صفحه نمایش می گذرانند و برای دیدن واضح اطلاعات روی صفحه تلاش می کنند. این موضوع عمدتاً بر افرادی که قبلاً عینک استفاده می کردند و افرادی که پیرچشمی دارند تأثیر می گذارد.

در زندگی عادی روزمره، معمولاً یک جفت وریفوکال یا عینک مطالعه کافی است. با این حال، ما اغلب تمایل داریم تأثیراتی را که کار با گوشی، رایانه، نمایشگر می‌تواند بر چشم و بدن داشته باشد دست کم بگیریم. برای اینکه بتوانیم با افزایش سن به راحتی به استفاده از رایانه ادامه دهیم، تنظیم میدان دید لنزهایمان ضروری است، زیرا کار در رایانه نیاز به محدوده خواندن متفاوتی با محدوده خواندن عینک های معمولی دارد. وقتی افرادی که عینک معمولی دارند در کنار کامپیوتر کار می کنند، اغلب به سمت جلو خم می شوند یا چشمان خود را به منظور بهتر دیدن فشار می آورند و در نتیجه وضعیت بدنی ناسالم دارند.

عینک صفحه ای می تواند این علائم را بهبود بخشد

کار کردن با کامپیوتر برای مدت طولانی، نگاه کردن به متن های کوچک روی نمایشگر و تغییر مکرر جایی که به آن نگاه می کنید، چشم ها را خسته می کند و باعث تنش در بدن می شود. برای اینکه بتوانند به طور مداوم بر روی اشیایی که در فواصل مختلف قرار دارند تمرکز کنند، عینک‌گذاران مجبورند وضعیت سر و بدن غیرطبیعی خود را اتخاذ کنند. این اغلب منجر به علائمی مانند:

 

چشم های خشک و/یا قرمز

سردرد

علائم خستگی پس از مدت زمان کوتاه و کاهش تمرکز

فشار در گردن و شانه ها

حساسیت به نور

تاری دید

عینک های مخصوص کار با کامپیوتر مخصوصاً برای افرادی که در زندگی روزمره خود از عینک مطالعه یا وریفوکال استفاده می کنند، توصیه می شود، به خصوص اگر زمان زیادی را صرف تماشای نمایشگر می کنند.

ترجمه و تنظیم: میثم جوکار

میثم جوکار

میثم جوکار

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره فرم زیر را پر کنید